MRT patsiendi infoleht

Magnetresonantstomograafi uuring (MRT)

Patsiendi info

Selle infolehe eesmärk on anda patsiendile ülevaade magnetresonantstomograafiast.

Mis on MRT?

Magnetresonantstomograaf ehk MRT on dignostiline aparaat, mis ei kasuta ioniseerivat ehk röntgenikiirgust. MRT-uuringul saadakse inimkehast kujutis tugeva magnetvälja abil. Kuna MRT uuringul kasutatakse tugevat magnetvälja, ei tohi uuringuruumi viia metallist esemeid või mehhaanilisi seadmeid.

Arst on suunanud Teid magnetresonantstomograafi ehk MRT-uuringule. Uuringuid tehakse AS Lõuna-Eesti Haigla I korrusel C-korpuses.

Uuringule registreerib diagnostika sekretär telefonil 786 8595. Kui teile määratud aeg ei sobi, palun teatada sellest kohe samale numbrile.

Uuringuks valmistumine

• Palume Teil tulla kohale 15 minutit enne ettenähtud uuringu aega. Saabudes pöörduge esmalt registratuuri.

• Palume uuringupäeval mitte kasutada kosmeetikavahendeid. Kõik ehted, kellad, juukseklambrid, -nõelad või paelad, mis sisaldavad metalli tuleb eemaldada (võimalusel jätke need koju). Eemaldada tuleb ka kontaktläätsed ja kunsthambad. Kõik Teie isiklikud esemed peavad uuringu ajaks jääma riietusruumi.

• Võite jätkata oma igapäevaste ravimite võtmist, samuti pole piiranguid dieedile.

• Uuringuks on vaja ümber riietuda, selleks on meil eraldi riietusruumid. MRT kabinetis antakse Teile ühekordsed riided (soovitame jalga panna või kaasa võtta puuvillased sokid).

• Soovitav on enne uuringut tühjendada põis.

Vastunäidustused

• Südamestimulaator (võib tugevas magnetväljas seiskuda).

• Metallimplantaadid: liigeste proteesid, murdude fikseerimise plaadid, kruvid, naelad, klipsid, metallvõõrkehad, hammaste breketid. Ka mittemagnetiseeruvast metallist implantaatides võib tekkida soojenemine. Metallist võõrkehad võivad tugeva magnetvälja mõjul liikuda ning kahjustada veresooni, närve ja siseelundeid.

• Klaustrofoobia: kinnise ehk suletud ruumi kartus. Kui Teil võib tekkida hirm kitsa ruumi ees, teavitage sellest eelnevalt oma raviarsti ja MRT-uuringut teostavat personali. Soovi korral on Teil võimalik uuringuruumi kaasa võtta lähedane inimene.

• Rasedus: raseduse esimesel trimestril on MRT-uuring vastunäidustatud.

Uuringu käik

Uuring võib kesta 30 minutit kuni 2 tundi. Uuringu ajal peate lamama liikumatult. Iga liigutus tekitab pildile moonutusi, mis segavad arstil pildi tõlgendamist ja nii võivad haiguslikud muutused märkamata jääda.

Radioloogiatehnik aitab Teid uuringulauale ja vajadusel toestab Teie asendit erinevate patjade ning abivahenditega. Masina sisemuses on tunnel, mis on valgustatud ja mõlemast otsast avatud.

Uuringu ajal kuulete erineva tugevusega helisid. Need kestavad alates mõnest sekundist kuni 12 minutini. Masinast kostva kõva müra summutamiseks kasutatakse kõrvatroppe ja -klappe. Teil on võimalik ebamugavustest märku anda häirenupu abil.

Uuringu lõppedes võite lahkuda. Radioloog hindab tehtud pilte ja saadab vastuse Teie raviarstile.

Koostajad: radioloogiatehnikud Reet Võsu ja Heli Jukk

MRT küsitlusleht patsiendile