Iga aasta novembrikuu kolmandal neljapäeval peetakse rahvusvahelist EI-päeva suitsetamisele. Eestis on EI-päeva suitsetamisele peetud alates 1992. aastast. Sel päeval korraldatakse mitmesuguseid suitsetamisvastaseid kampaaniaid, püütakse inimestele selgitada, mida suitsetamine neile tegelikult tähendab.
 
Olgu siinkohal mõned faktid: lääne statistika andmeil 1000 noorest mehest 1 tapetakse, 6 saavad surma liiklusõnnetustes ja tervelt 250 tapab tubakas. Pooltes lastega Eesti peredes suitsetatakse. Igal aastal hukkub meil suitsetamise tagajärjel tekkinud tulekahjudes üle 40 inimese.
 
EI-päev suitsetamisele kannab endas ka eesmärki, et õpilaste seas muutuks palju popimaks mittesuitsetamine. Seejuures on mitte suitsetama hakata palju lihtsam kui suitsetamisest loobuda. Seda peab arvestama igaüks, kes ei julge suitsupakkujale “EI” ütelda. “Ei, tänan, ma ei suitseta!”; “Ei, tänan, milleks rikkuda oma tervist, lähme parem mängima!”; “Ei, tänan, ma ei taha endale vastikut haisu külge!”; “Ei, tänan, ma ei taha et mu nahk ja hambad oleksid koledad!”; “Ei, tänan, ma ei hakka tubaka orjaks!”.
Seega kannab EI-päev ka ideed, et ütelgem suitsupakkujatele alati: EI! Ütelgem ka oma suitsetavatele vanematele: “Kui suitsetad sina, siis olen ka mina sunnitud sinu suitsuhaisu sisse hingama ja ka minu tervis kahjustub, minu riided haisevad, mina muutun koledaks, palun ära suitseta, MINU PÄRAST!
 
Niisiis: EI SUITSULE!
 
Infot jagatakse Lõuna-Eesti Haigla 1. korruse fuajees 19. novembril kell 9-11.
 

Novembris anti start Eestis teist aastat korraldavatele Annetamistalgutele. 

Sel aastal ollakse väljas kampaaniaga "Ämmaemand on lapse trump"

Kutsume kõiki üles kampaaniaga tutvuma!

Ämmaemand Jaanika Põder vastuvõtud Antsla Tervisekeskuses (Kooli tee 12, Antsla) toimuvad kell 9.00-13.00 vastavalt graafikule.

Pakutavad teenused:

  • naise nõustamine ja toetamine läbi terve elukaare;
  • rasedate arvelevõtt ja jälgimine;
  • analüüside võtmine;
  • rasestumisvastased vahendid ja kordusretseptide väljastamine;
  • vastsündinu tervisekontroll ja nõustamine.

Ämmaemanda vastuvõtule saab registreerida Lõuna-Eesti Haigla registratuuris telefonil 786 8569, kodulehel www.leh.ee või e-posti teel See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud..

Rinnavähi sõeluuringu eesmärk on avastada rinnavähk võimalikult varases staadiumis ning vähendada sel moel haigusesse suremust ja tõsta haigete elukvaliteeti. On tähtis, et ka ilma kaebuste või sümptomiteta naised uuringul käiksid, sest rinnavähk varajases staadiumis endast märku ei anna.

2020. aastal on rinnavähi sõeluuringule oodatud naised sünniaastatega 1953, 1954, 1958, 1960, 1962, 1964, 1966, 1968 ja 1970, kellel on kehtiv Eesti haigekassa kindlustus ja kellele viimase kahe aasta jooksul ei ole mammograafilist uuringut tehtud. Kui olete sündinud just nimetatud aastail, siis võite julgesti kutset ootamata uuringule registreeruda. Rinnavähi sõeluuring on kindlustatud naisele tasuta.

Sõeluuringule pöördumiseks palume registreeruda Tartu Ülikooli Kliinikumi registratuuri telefonil 731 9411 tööpäevadel kell 8:00–16:00.

Lõuna-Eesti Haiglas on kehtestatud haiglas viibivate patsientide külastamise piirang. Palun suhelge oma lähedastega telefoni teel. Emotsionaalsetel põhjustel on patsientide külastamine lubatud kella 10-17ni ainult eelneval kokkuleppel osakonnaga
 
Külastusaja kokku leppimiseks helistada osakonna õeposti numbril:
Üksus
Korrus, korpus
Telefon
Sisehaiguste osakond
6A
6B
786 8536
786 8529
Õendusabikeskus
2A
2B
7B
786 8586
786 8472
786 8590
Hooldekodu
7A
786 8585
Psühhiaatriaosakond
5B
5A
786 8516
786 8550
Kirurgia osakond
8B
786 8524

Enne külastust tuleb täita tervisedeklaratsioon ja see paberil kaasa võtta. Deklaratsiooni saab ka Lõuna-Eesti Haigla registratuurist.

Tervisedeklaratsioon

Patsientidele saab jätta pakke haigla registratuuri argipäeviti kuni kella 16ni. Pakile kirjutage peale patsiendi nimi ja osakond. Palume kiiresti riknevaid toidukaupu mitte tuua ning tuua ainult hädavajalikke asju.Hoidke oma lähedasi!

Head Võrumaa inimesed!

Pisut üle 3 nädala on möödas hetkest kui Võrumaal uus koronaviirushaigus (COVID-19) laialdaselt levima hakkas. Tänaseks on paljud juba terveks saanud ja mitmed tervenemas. Enamik haigestunutest pole haiglaravi vajanud. Mõned siiski on. Esimesed Tartusse haiglaravile sattunud COVID-19 haiged olid kõik Võrumaalt pärit. Kõrghetkel viidi Tartusse haiglaravile 4 inimest ühe ööpäeva jooksul. Tänaseks on olukord selles osas muutunud ja viimase nädala jooksul polegi ühtegi Võrumaalast koronaviiruse tõttu Tartusse haiglaravile sattunud.

Kuna Võrumaa oli esialgu mandri-Eestis kõige suurema viiruse levikuga piirkond, siis on viimastel nädalatel siin ka agaralt viiruseteste tehtud. Positiivsete testide osakaal on möödunud nädalal märkimisväärselt vähenenud. Lisandub ainult üksikuid positiivse testi andnud inimesi. See näitab, et te olete olnud väga tublid ja pidanud kinni karantiini ja isolatsiooni reeglitest. Viirushaiguse tunnustega inimesed on ise koju jäänud ning koju on jäänud ka haigega lähedalt kokku puutunud inimesed.

Tundub, et hetkel on viiruse levimine meie maakonnas stabiliseerunud, aga ilmselgelt ei ole see lõppenud. Et uut „plahvatust“ ei tekiks ei tohi väsida rangete reeglite järgimisest. Seda tuleb teha veel mitmeid nädalaid.

Jätkuvalt on ülioluline, et iga inimene, kellel ilmnevad külmetushaiguse sümptomid (palavik, köha, valus kurk, nohu, üldine roidumus/väsimus/jõuetus aga ka kõhulahtisus või maitsetundlikkuse kadumine – mis on just COVID-19-le iseloomulik) peab kahtlustama, et ta võib olla nakatunud uue koronaviirusega. Mis omakorda tähendab seda, et ta peab jääma koju. Samamoodi peaksid käituma ka kõik haigestunuga koos elavad pereliikmed, isegi kui nad on veel terved, sest keegi ei tea millisest hetkest nad võivad osutuda nakkuse edasi kandjaks. Inimene võib olla nakkuse allikaks juba 1-2 päeva enne seda, kui tal endal haiguse sümptomid tekivad. Teiste maade ja ka meie senine kogemus näitab, et suurel hulgal juhtudel võivad haiguse sümptomid olla üsna leebed, mistõttu inimene ei oska kahtlustadagi, et on nakkuse levitaja.

Loe edasi: Lõuna-Eesti Haigla info Võrumaa elanikele

Lõuna-Eesti Haigla peauks on avatud kell 7.30-18.00. Muul ajal on sissepääs ainult erakorralise meditsiini osakonna (EMO) kaudu.
 
Palume tulla haiglasse viirushaigusnähtudeta, ka peavad Teie pereliikmed olema terved ning ei tohi olla teadaolevat kokkupuudet koroonaviirusesse nakatunu või selle nakkuse kahtlase isikuga viimase 14 päeva jooksul. 
 
Haiglasse sisenemisel tehke käte antiseptikat ja hoidke teistega turvalist distantsi. Kandke maski! Maski saate registratuurist. 
 
Patsientidele saab jätta pakke haigla registratuuri argipäeviti kuni kella 16ni. Pakile kirjutage peale patsiendi nimi ja osakond. Palume kiiresti riknevaid toidukaupu mitte tuua ning tuua ainult hädavajalikke asju. 
 
Laadige oma nutitelefoni koroonarakendus HOIA, mis teavitab, kui olete olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Samuti saate rakenduse kaudu turvaliselt ja anonüümselt teavitada teisi enda haigestumisest. Rohkem infot: www.hoia.me
 
Hoidke ennast ja oma lähedasi!

Lõuna-Eesti Haigla paneb inimestele südamele, et keegi ei tohi koroonaviiruse kahtluse või mistahes viirushaiguste sümptomitega pöörduda ühegi haigla EMOsse ega ka perearstikeskusesse kohale minna. Tuleb konsulteerida telefoni teel oma perearstiga või helistada perearsti nõuandetelefonil 1220. Kui tekib äkiline üldseisundi halvenemine, siis tuleb helistada häirekeskusesse 112. Haiglaravile viiakse ainult need haiged, kellel see üldseisundist tulenevalt näidustatud on. Kõik kergemate sümptomitega patsiendid jäävad kodusele ravile ja peavad kuni täieliku tervenemiseni koduses isolatsioonis püsima.

Oluline on hetkel veelkord kõikidele inimestele rõhutada, et niipea kui ilmnevad viirushaiguse sümptomid (köha, nohu, kurguvalu, palavik), tuleb kohe koju jääda. See on ennekõike vajalik haiguse edasi levitamise seisukohalt. Inimesel endal võivad olla kerged nähud, aga ta ei tohi ikkagi välja minna, ei poodi, külla, trenni või mõnda teise avalikku kohta. Kodune isolatsioon või karantiin tähendab seda, et välditakse kõiki kontakte.

Lõuna-Eesti Haigla on kehtestanud haiglas viibivate patsientide külastamise keeld. Palume haiglaravil viibivaid patsiente mitte külastada. Suhelge telefoni teel patsiendi enda või temaga tegeleva personaliga. Samuti palume kõigil inimestel, kellel on planeeritud meie haiglas mõni uuring, eriarsti visiit või operatsioon, haigustunnustega mitte kohale tulla. Helistage haigla registratuuri tel 786 8569 ja andke teada, et olete haigestunud ning teile broneeritakse uus aeg.

27. veebruaril 2020 avas Lõuna-Eesti Haigla täielikult renoveeritud sünnitus-günekoloogia osakonna. Osakonna ruumid on saanud uue planeeringu. Palatid on patsiendisõbralikumad ja peretoad on oluliselt avaramad. Lisandus ka kolmas sünnitustuba.

Alates käesolevast aastast on Lõuna-Eesti Haigla ainus sünnitusi vastu võttev haigla Kagu-Eestis. Sünnitusosakond on valmis vastu võtma 500 sündi aastas. Sünnitusosakonna juhataja Merit Liivak: “On hea meel, et lisaks Võrumaa sünnitajatele on ka Põlva- ja Valgamaa naised üles leidnud meie armsa sünnitusosakonna.”

20200227 12092320200226 1441021

Lehekülg 1 / 6